• Aktiviteler
  • Fiyat Aralıkları
  • Bölgeler
  • Sezonlar

Yararlı Bilgiler

Pratik Kampçılık Bilgileri:

Bir kampı iyi bir kamp yapan rahat bir çadır, sıcak bir uyku tulumu ve iyi yiyecektir.

Kamp yeri seçerken dikkat edilmesi gereken konu çevreye en az zararı vereceğiniz yerleri seçmektir.

Çevreye vereceğiniz zararı azaltmak için kamp ateşi yakmaktan mümkün olduğu kadar kaçının. Yemek pişirme işi ocaklarla çok daha çabuk, temiz, düzenli bir şekilde ve çevreye hiçbir zarar vermeden yapılabilir. Yiyecekleri ve yemek malzemelerini bir arada belli bir yerde tutun.

Kampçılığın altın kuralı "Kampı bulduğunuzdan daha temiz bırakmaktır.”

Giyeceklerinizi çadırın yan taraflarına koyarsanız ıslanırlar. Mümkün olduğu kadar naylon torbalar içinde muhafaza edin.

Çadırınız rüzgar almamalıdır. Eğer çadır kurduğunuz bölge çok rüzgarlı ise çadırı en az rüzgar alan yere kurmaya çalışın

Çadırı mümkün olduğu kadar düz bir zemin üzerine kurun. Eğer arazi eğimli ise, çadırı, yatanların başı yukarıda kalacak şekilde kurun.

Kamp kurmak için mümkün olduğu kadar gölge yerler tercih edilmeli ve üzerine bir şeyler atılarak çadır güneşten korunmalıdır.

Pratik Yön Bulma Bilgileri:

Doğada gidilecek yön için belirli cisim ve işaretleri hedef alıp yürüyün.

Kutup yıldızı ile yön bumak için, geceleyin yıldızlar ve gezegenler hareket halinde iken(dünyanın kendi etrafında dönüşünden dolayı) kutup yıldızı sabit kalır.

Bu nedenle gökyüzünde yanlızca kutup yıldızını bularak onun kuzeyi gösterdiğini bilerek,amaçladığınız yönde yürüyebilirsiniz.

Güneş ile yön bulmak için, Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir. Sopanın gölgesi işaretlenir. Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir. Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S - N eksenidir. Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.

Saat yardımı ile yön tayini bulmak için, Güneşli bir günde bileğimizdeki saat yardımı ile yön tayin edebiliriz. Saatin akrebi güneşe döndürülür. Saatin 12 rakkamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı Güney-Kuzey hattıdır. Güneş tarafı güney yönüdür.

Pratik Seyahat Hazırlıkları:

Hava Durumu: Gideceğiniz yerin hava durumu hakkında bilgi edinin, yanınızda götürmeniz gerekenleri buna göre belirleyebilirisiniz.

Giyecek seçiminde tabii ki renk seçimi ve renk uyumu size kalmış ancak fonksiyonel olmasına dikkat ediniz. Fonksiyonellikten kastımız ütü gerektirmemesi, çabuk kuruma özelliği, kir tutmayan giyecekler olarak sıralanabilir.

Ayakkabı, sandalet tarzı şeyleri de seçerken mümkün mertebe her kıyafetinizle giyebileceğiniz tarzda sağlam, rahat ve kullanışlı şeyleri tercih etmeye çalışın.

Güneş gözlüğünüzü, eğer kullanıyorsanız yedek lens ve solüsyonlarınızı, gözlüğünüzün kırılmasına karşı yedeği ya da ölçümlerinizi unutmayın. Günlük hayatta kullanacağınız şeyler örneğin; tarak, makas, özel tuvalet ve takı malzemeleriniz, diş fırçası, seyahat boyu dikiş setiniz, traş takımınız, parfüm, ilaç( örn; vitamin, ağrı kesici, antibiyotik),  mp3 player, radyo, CD player, Cep telefonunuz ve şarj aletiniz, fotoğraf makineniz ve fotoğraf makinenizle birlikte birkaç film yanınızda bulundurmaya çalışın. Düzenli olarak kullandığınız ilaçları almayı unutmayın.