• Aktiviteler
 • Fiyat Aralıkları
 • Bölgeler
 • Sezonlar

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Kendime en uygun turu nasıl seçerim?
 2. Turların zorluk dereceleri neyi ifade ediyor.
 3. Doğa sporları tehlikeli mi?
 4. Güvenliğiniz için ne gibi önlemler aldık.
 5. Seçtiğim turun zorluk derecesi benim için uygun mu?
 6. Katılımcının sorumlulukları nelerdir?
 7. Tur liderlerinin ve/veya rehberlerin sorumlulukları nelerdir?
 8. Kampta yemekler nasıl?

 

Kendime En Uygun Turu Nasıl Seçerim?

Doğa turlarına katılan her katılımcının farklı amaçları olabilir. Kimisi için adrenalin temel güdü iken kimileri ferah bir nefesin peşinde kalabalıktan kaçarken kendilerini doğanın ortasında bulur. Bazısı içinse tükenmekte olan bir kuş türünü yakından izlemek ya da ender bir çiçeğin o yılki tek tomurcuğunu görmek için binlerce kilometre kat etmeye değer. Sizi doğaya çeken her ne ise, bunu doğru yerde ve doğru grupla buluşturmak bizim ilk amacımız. Programlarımızın tamamında turların içerdiği aktiviteler ve zorluk dereceleri belirtilmiştir. Herhangi bir programın içeriği, seviyesi veya bu seviyenin size uygunluğu konusunda sorunuz olursa bizi +90.212.270.4894 numaralı telefondan arayabilir ya da bize rezervasyon@uykutulumu.com.tr ‘den ulaşabilirsiniz.

 

Turların Zorluk Dereceleri Ne İfade Ediyor?

I - Mümkün olan en kısa süreli ve en kolay fiziksel aktivite seviyesi. Önemli bir sağlık problemi ve fiziksel engeli bulunmayan herkes katılabilir. Kapıdan kapıya kültür gezileri ya da teknede bir gün gibi zorlayıcı olmayan aktiviteler.
II - Değişik yüzeyli, 2,800 metre ve altı rakımlarda, kolay parkurlarda, günlük 4 saat veya altı süren (arada mola olmak üzere) kısa yürüyüşler veya aynı süre alan ve ön tecrübe gerektirmeyen aktiviteler.
III - Günlük 6 - 7 saat süren, veya tecrübe gerektirebilecek (yüzmeyi, bisiklete binmeyi bilmeyi gerektirebilecek gibi), bazen günlük 1,000 metreye kadar varabilen irtifa farkları içeren aktiviteler.
IV - 5,000 metre veya üzeri yüksekliklere çıkılabilecek veya risk içeren (Yüksek sınıf nehirlerde rafting, ip inişleri, açık denizde yelken veya kayak) fakat teknik bilgi gerektirmeyen, yalnız katılımcıların kendi sorumluluklarının bilincinde ve yüksek kondisyonlu olmalarını gerektiren aktiviteler. Hiç bir turumuzda üst yaş sınırı yoktur fakat IV ve V. Seviye turlarımızda minimum yaş sınırı 16'dır ve 18 yaşın altındaki katılımcılar için ailelerinden yazı istenir.
V - Teknik bilginin ön şart olduğu; ve riskin, dolayısıyla kişisel tatminin en üst düzeyde olduğu aktiviteler.

  

Doğa Sporları Tehlikeli mi?

Doğa turlarının diğer turlardan en önemli farkı; ne kadar bakir bir bölgeye seyahat ederseniz, bu bölge aynı zamanda medeniyete o kadar da uzaktır. Bunun yaratacağı muhteşem özgürlük ve huzur duygusunun modern hayatta belli standartlara ulaşmış olan bizler için dikkat edilmesi gereken bazı yanları vardır.
Turlarımızda ve organizasyonlarımızda öncelikle güvenliğinizi sonra da rahatınızı sağlamak için kendi tecrübelerimize ve profesyonelliğimize güveniyoruz. Size eşlik edecek tecrübeli rehberleriniz, çadır kurmaktan ilk yardıma kadar doğada Tabiat Ana'yla uyum içinde mümkün olan en güvenli şekilde yeni deneyimler yaşamanıza, eğlenmenize ve oluşabilecek ihtiyaçlarınıza çözüm bulabilmek için yardımcı olurlar.

 

Güvenliğiniz İçin Ne Gibi Önlemler Aldık?

Uyku Tulumu, öncelikle, doğada meydana gelebilecek kazaları minimuma indirmek için, alanında tecrübeli rehberler ve dünya standartlarında ekipmanlar kullanır ve katılımcılarını devamlı meydana gelebilecek riskler hakkında uyarıp onlara tavsiyeler vererek onları risklere karşı uyanık tutar. Bir kaza halinde ise ilk yardım ve doğada kurtarma eğitimli rehberlerin uygulayacağı ilk yardımdan sonra gerekli tedavinin yapılması için en uygun yere nakil yapılır. Bu naklin oldukça zor olduğu koşullarda olabilecek yaralanmalar ihtimalinde, Uyku Tulumu, konusunda tecrübeli sivil toplum örgütleriyle beraber çalışarak gerekli arama kurtarma faaliyetlerini yürütür, hatta bu konuda eğitim almak isteyenlere eğitimler sağlar.

 

Seçtiğim Turun Zorluk Derecesi Bana Uygun mu?

 
Turlarımızın tamamı bir miktar fiziksel güç gerektirir. Gereken eforun miktarı turdan tura değişir. Bu yüzden katılımcılarımızın 'Tur Zorluk Dereceleri'ni iyi analiz etmeleri tavsiye edilir. Derecelendirmenin açık bıraktığı ya da emin olmadığınız herhangi bir soru için lütfen bize ulaşın.
 

Katılımcıların Sorumlulukları Nelerdir?

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa bunu tura kayıt yaptırmadan önce bizlere haber vermeniz hem sizin sağlığınız hem de grubun güvenliği için çok önemlidir. Bizi ne kadar önceden bilgilendirirseniz sizlerin fiziksel ve alerjik sağlık durumunuz hakkında bizler de sizlerin konforunuzu ve güvenliğinizi sağlayacak gerekli önlemleri alabiliriz. Gerekirse size özel menü çıkartırız. Sizlere yardımcı olabilmek bizleri mutlu edecektir.

  

Tur Liderlerinin veya Rehberlerin Sorumlulukları Nelerdir?

Tur liderleri ve tur rehberleri katılımcıların tur boyunca organizasyon, lojistik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak ve ziyaret edilen bölgeyi katılımcılara tanıtmakla ve tur program içeriğini uygulamakla sorumludurlar. Tur sırasında herhangi bir katılımcı kendini veya grubun geri kalanını tehlikeye sokabilecek fiziksel yetersizlik ya da aşırı yorgunluk göstermesi durumunda katılımcıyı o günkü aktiviteye dahil etmeme ve hatta gerekirse turun geri kalan günlerindeki aktivitelere de dahil etmemeye yetkilidir.

 

Kampta Yemekler Nasıl? - Valla çok iyi...

En temel ihtiyacımız yemeğe olan ihtiyacımız aktivite turlarında bol oksijen ve hareket sayesinde doruğa çıkar. Kamplı turlarımızda yemekler günün tüm yorgunluğunu ziyafete dönüştürmek ve kendinizi evinizde hissetmenizi sağlamak için özenle hazırlanır.

Eğer özel bir diyetiniz (vejetaryen, vegan) ya da herhangi bir yiyeceğe alerjikseniz bunu lütfen tura kayıt yaptırırken belirtin ki size uygun yemekler hazırlayabilelim.